۰

معرفی انواع نژادهای سگ

سگ‌­ها که حیوانات خون­گرمی هستند، جز اولین جانورانی هستند که توسط انسان­‌ها اهلی شده­‌اند. تمام سطح بدن سگ­‌ها از خارج توسط لایه محافظی به نام پوست پوشیده شده که بدن را از عوامل آسیب‌رسان خارجی حفظ می‌کند و با توجه به نژاد آن‌ها موهای کوتاه یا بلندی بر روی این پوست قرار دارد. متوسط عمر سگ­‌ها در حدود ۱۲ تا ۱۵ سال بوده و این میزان در شرایط مساعد نگهداری، می‌تواند افزایش‌یافته و در موارد استثنائی حتی به ۲۰ سال هم می‌رسد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سگ حس بویایی این حیوان است. مرکز بویایی سگ‌ها ۴۰ برابر بزرگ‌تر از مرکز بویایی انسان است به همین دلیل بخش بزرگی از مغز به تفسیر پیام‌های رسیده از این سیستم اختصاص دارد.

بعد از حس بویایی، حس شنوایی این حیوان نیز بسیار قوی است؛ به طوری که انسان توانایی تفکیک ۱۰ صدا در ثانیه را داراست و این میزان در سگ‌ها معادل ۶۰۰
صدای مختلف در ثانیه است؛ بنابراین قدرت تفکیک و تجزیه ‌و تحلیل صدا در سگ‌ها ۶۰ برابر انسان است. آن‌ها قادر به تشخیص صداهایی از فاصله ۲۳ متری هستند که انسان از ۵ متری به ‌سختی آن‌ها را می‌شنود. بلندی قد انواع سگ از سطح زمین تا بین دو کتف از حدود ۱۵ سانتی‌متر در نژاد چی‌واوا تا حدود ۷۶ سانتی‌متر در
تازی ایرلندی متغیر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. این حیوانات که از هزاران سال پیش تا به حال با انسان همراه بوده‌­اند، امروزه افراد زیادی آن‌ها را به عنوان حیوان خانگی خود به جای هر حیوان دیگری انتخاب می­‌کنند. سگ‌­ها دارای نژادهایی بسیار زیاد هستند. که در این مقاله می­‌خواهیم به انواع نژاد سگ­‌ها بپردازیم و با آن‌ها آشنا شویم.

 

آشنایی با انواع نژادهای سگ­‌ها:

سگ­‌ها همانطور که گفته شد بیش از 100 نژاد دارند که معرفی همه­‌ی این نژاد­ها در یک مقاله نمی­‌گنجد. یکی از دلایل عمده زیادی نژادهای این حیوان را می‌­توان تأثیر مستقیم انسان بر زاد و ولد این موجود دانست، انسان­‌ها با دستکاری­‌های ژنتیکی و ترکیب کردن نژادهای گوناگون این حیوان، موفق شده­‌اند که گونه­‌های بسیار متعددی از این حیوان را به وجود بیاورند. همچنین از طریق تولید نسل از سگ‌­های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای انجام کارهای خاص استفاده می‌­کنند که باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌­ها شده‌­اند که تفاوت‌­های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. اما اگر بخواهیم نگاهی کلی به دسته‌­بندی سگ‌­ها داشته باشیم، این حیوانات به سه دسته اصلی تقسیم‌­بندی می‌شوند.

انواع نژاد سگ ها

نژادهای اصیل این حیوانات دوبرمن، دالمیشن، سیبرین هاسکی، روتوایلر، گریت دین، مالینویز، ژرمن شپرد، پیت پول، کن کورسو، سرابی، گلدن رتریور، باکسر، قدرجونی هستند. خصوصیات نژادی، رفتاری و تربیت سگ‌ها با یکدیگر متفاوت است و هر نژاد ویژگی‌های خاص خود و به دنبال آن کاربردهای مخصوص به خود را دارد. البته تمام کارایی این حیوانات به چگونگی شناخت و تربیت خصلت‌هایش به علاوه آشنائی با مسائل بهداشتی و بیماری‌های سگ که نقش اساسی در بکارگیری توانایی‌هایش در کمک به انسان دارد؛ بستگی دارد. در زیر به کاربرد این سگ‌­ها اشاره شده است.

سگ­‌های نژاد شکاری:

سگ­‌هایی که با نام سگ شکاری از آنها یاد می­‌شود، سگ­‌هایی هستند که به دلیل بویایی بسیار قوی شکارچیان قهاری محسوب می­‌شوند. انسان­‌ها سال­‌های زیادیست که این نوع سگ­‌های شکاری را تربیت و نگه­داری می­‌کنند. زیرا در زمان‌های قدیم شکارچیان برای شکار (پرندگان، خرگوش‌­ها، روباه، گرگ، گوزن و گراز و ...) از آن‌ها به عنوان یک نیروی کمکی استفاده می­‌کردند. از مشهورترین سگ­‌های شکاری می­‌توان به سگ بیگل، باست­هاند، بلادهاند، داکس­هاند، تازی افغان، تازی ایرلندی، باسنجی، برزوی و امریکن فاکس­هاند اشاره کرد. در ایران در زمان­‌های قدیم به دلیل روش‌­های معیشتی مردم نژاد سگ­‌های شکاری زیادی وجود داشت که سگ‌­های تازی ایرانی و تازی افغانی برای شکار بسیار استفاده می‌شدند اما کم­ کم این نژادها منقرض گشتند.

 

سگ­های نژاد نگهبان:

سگ­‌های نگهبان نیز همانطور که از نامشان پیداست در طول تاریخ وظیفه محافظت از صاحبان خود در برابر افراد غریبه و حیوانات دیگر را داشتند. البته همه­‌ی سگ­‌ها به طور غریزی از صاحب خود محافظت می­‌کنند. اما سگ­‌های نگهبان در امر محافظت نسبت به دیگر سگ­‌ها قوی­‌تر عمل می­‌کنند. در واقع این نوع سگ­‌ها با خطر انداختن جان خود از چیزی که به آن‌ها سپرده شده به خوبی مراقبت می­‌نمایند. با اینکه اکثر افراد این نوع سگ­‌ها را حیواناتی وحشی می­‌دانند، اما باید گفت که این دیدگاه کاملا اشتباه است؛ زیرا این سگ­‌ها همیشه به صاحبان خود وفادار هستند. نام این نوع سگ­‌ها حتما زیادتر از دیگر سگ­‌ها به گوشتان خورده است، زیرا امروزه نیز از این سگ­‌ها برای حفاظت از باغ­‌ها و ویلاها بسیار استفاده می­‌گردد. از مشهورترین این نوع نژاد می‌­توان به سگ­‌های ژرمن شپرد، دوبرمن، روتوایلر، سرابی، بولداگ، کومونودور، بول ماستیف و ... اشاره کرد. در ایران سگ­‌های ژرمن شپرد، دوبرمن، روتوایلر، سرابی بیشتر از دیگر نژادها وجود داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. از سگ­‌های سرابی برای محافظت از گله بسیار استفاده می­‌شود و ژرمن شپرد در بسیاری از فعالیت‌ها چون (سگ پلیس، سگ نجات، …) عملکرد فوق­‌العاده‌ای دارد و اگر صاحب ژرمن شپرد رفتار با سگ‌ها را بلد باشد، آموزش به این سگ­‌ها بسیار آسان است.

 

سگ نژاد آپارتمانی (خانگی):

و اما سگ‌­هایی که امروزه بسیاری از افراد یکی از آن‌ها را در منزل خود نگهداری می‌کنند، سگ­‌های آپارتمانی نام گرفته­‌اند. فرآیند تکامل این نوع سگ­‌ها به سمتی رفته است که به تعامل و رفتار دوستانه با انسان‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند. این نوع سگ­‌ها، سگ‌­هایی سازگار با محیط آپارتمانی و کوچک و پر رفت و آمد هستند. اما فقط این موضوع برای نگهداری سگ­‌های آپارتمانی کافی نیست و علاوه بر این باید به سطح انرژی سگ ، صدا و حتی روابط دوستانه سگ توجه کرد. سگ­‌هایی با اندازه­‌های بزرگ چون هاسکی و شپرد برای نگهداری در منزل مناسب نیستند و صدای آنها موجب آزار همسایگان است. پس سگ­‌هایی که صدای کمتری دارند، مناسب برای نگهداری در آپارتمان هستند.

از جمله این سگ­‌های خانگی می­‌توان به هاوانیز، شیتزو، اشپیتز، یورکاشیر تریر، بولداگ فرانسوی، بیچون فرایز، گلدن روتوایلر، پامرانین و... اشاره کرد. گلدن روتوایلر در میان دیگر سگ­‌های خانگی بسیار محبوب است. از مشخصه‌­های اخلاقی این نژاد می‌­توان به مهربانی و هوش و استعداد بالا اشاره کرد
. گلدن رتریور سگی فعال و پر محبت و مناسب برای اعضای خانواده‌ است. گلدن روتوایلر همیشه مهربان است و رفتار خیلی آرامی با کودکان دارد. همچنین آنها سگ‌­هایی باوفا و مشتاق برای بازی کردن صاحبانشان هستند و  آموزش پذیرند. با غریبه‌­ها و سایر سگ‌­ها رفتاری دوستانه دارند و خوی تهاجمی ندارد. گلدن رتریور دیدبان خوبی است و ورود غریبه‌ها را با واق زدن اطلاع می‌­دهد. پس اگر شما و خانواده‌تان تصمیم گرفته‌اید سگی را به خانه بیاورید، اما مطمئن نیستید که چه نژادی را انتخاب کنید. سگ گلدن روتوایلر می تواند حیوان خانگی خوبی برایتان باشد.

 

سگ نژاد آپارتمانی

 

در این مقاله با انواع نژادهای سگ‌­ها آشنا شدیم. سگ را می‌­توان یکی از متنوع‌­ترین گونه‌های جانوری در دنیا دانست به­ طوری ­که بسیاری از نژادهای این حیوان را فقط می‌توانید در کشور ایران مشاهده کنید و بسیاری از این نژادها نیز در ایران موجود نیست. این‌ حیوانات بسیار دوست­‌داشتنی و بامزه و باوفا هستند. در آخر می­‌توان گفت که با آموزش‏‌های اولیه، این سگ‏‌ها دوستان خوبی می‏‌شوند و مطمئناً می‏‌توانید از وفاداری آن‏‌ها لذت ببرید. با این حال، بیشتر این سگ‌‏ها هنوز قدرت جسمی خود را دارند و صاحبان حیوان خانگی جدید قبل از گرفتن هر یک از آن‏‌ها باید این مسئله را مورد توجه قرار دهند.

انواع وسایل ضروری و غذای سگ را از لینک زیر می‌توانید آنلاین خریداری کنید.

خرید محصولات سگ

محصولات سگ

 

۵
از ۵
۱۸ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید