۰

از کجا بفهمم گربه ام بالغ شده است؟!

اگرچه در کتب دامپزشکی سن تقریبی بلوغ در گربه ها را 6 ماه دانسته اند و زیر این سن گربه شما در دسته بچه گربه ها طبقه بندی می شود اما تبصره هایی وجود دارد که لازم است بدانید!

گربه ها کتب دامپزشکی را نخوانده اند بنابراین ممکن است بعضی از آنها زودتر و برخی دیرتر به سن بلوغ برسند! به این معنا که در کتب علمی 6 ماهگی را یک سن میانگین برای بلوغ در نظر گرفته اند و ممکن است گربه شما خارج از این زمان بندی به بلوغ برسد.

رسیدن به بلوغ در گربه ها به منزله شروع دوره های تولید مثلی می باشد که گربه شما را برای مادر یا پدر شدن آماده می کند.

در گربه سانان دوره های تولید مثلی به صورت فصلی می باشند و در طی فصول تولید مثلی یک گربه ماده چندین بار دوره آمادگی جفت گیری یا همان دوره فحلی را طی خواهد کرد. این دوره هر دو هفته یکبار تکرار خواهد شد تا زمانی که گربه جفت گیری نماید و باردار شود همچنان این دوره تولید مثلی ادامه پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر گربه شما بالغ شده باشد و تظاهرات تولید مثلی از خود نشان دهد در صورتی که جفت گیری نداشته باشد پس از اتمام دوره مجددا طی دو هفته آینده وارد سیکل جدیدی خواهد شد تا شانس بقا و تولید مثل خود را امتحان کند.

گربه ها با ورود به دوره بلوغ علائمی از خود نشان می دهند که شما با شناخت این علائم می توانید پی به بلوغ گربه خانگی خود ببرید.

در گربه ماده:

این علائم در گربه ماده شامل میو میو کردن های مکرر و متوالی با صدایی که هیچ شباهتی به صدای عادی او ندارد می باشد. به این صورت که احساس می کنید صدا را از حلق خود تولید می کند. صدایی بلند و ناله مانند که گربه های ماده در فصل تولید مثلی ایجاد می کنند برای اطلاع رسانی به گربه های نر در منطقه قلمرو می باشد تا آمادگی خود برای تشکیل خانواده را به اطلاع سایرین برسانند.

غلت زدن روی زمین یا علاقه زیاد به نوازش خصوصا روی ستون فقرات یکی دیگر از این علائم می باشد. (خوب است بدانید که بهتر است در طی دوره تولید مثلی (دوره فحلی) بهتر است حتی المقدور از نوازش کردن یا برس کشیدن گربه خود بپرهیزید).

در این دوره گربه شما ممکن است بیشتر از سایر مواقع خودش را به پای شما یا پایه مبل و میزها بمالد و به محض نوازش شدن دم خود را به کنار بگیرد.

علامت دیگری که بر خلاف تصور بیشتر مردم منحصر به گربه های نر است، علامت گذاری با ادرار می باشد. حتی گربه های ماده نیز طی دوره تولید مثلی با ادرار کردن بر سطوح عمودی سعی در علامت گذاری قلمروی خود دارند تا به گربه های نر اطلاع رسانی کنند آمادگی تشکیل خانواده را دارند.

در گربه نر:

میو میو کردن هایی که برای گربه ماده نیز وجود دارد در گربه های نیز دیده می شود و با صدای بلندتر ممکن است تجربه شود.

علامت گذاری های مکرر با اسپری کردن ادرار به سطوح عمودی مثل دیوار، پایه مبل، تخت و حتی ادرار کردن روی سطوح افقی مثل گوشه ای از فرش یا یک کیسه خرید که روی زمین افتاده است یا سبد لباس های کثیف ممکن است محلی برای علامت گذاری گربه های نر باشد.

توجه داشته باشید که در این دوره ممکن است گربه شما چه نر باشد و چه ماده علاقه به فرار از خانه داشته باشد. بنابراین درب و پنجره را بسته نگاه دارید و از رفت و آمد او به بالکن منزل جلوگیری کنید چراکه ممکن است بدون توجه به ارتفاع خودشان را به پایین پرت کنند و در صورتی که مایل به تشکیل خانواده گربه خانگی خود نیستید سعی کنید در اولین فرصت پس از طی شدن دوره فحلی برای عقیم سازی گربه خود اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که در طول دوره فحلی در گربه ماده عقیم سازی توصیه نمی گردد چراکه سطح هورمونها در خون بسیار بالا می باشد و جراحی در چنین موقعیتی با چالش های بسیاری روبروست و احتمال بروز خون ریزی بیشتر در طی جراحی می باشد.

باکیفیت‌ترین محصولات گربه رو از اینجا بخرید.

 

۵
از ۵
۱ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش