۰

آشنایی با عادات رفتاری همسترها

همستر(HAMSTER) که به نژادی از جوندگان گفته می­شود، حیوانی از خانواده‌ی موش­سانان است. این حیوانات کوچک و بامزه در رنگ­های متعددی چون سفید، کرم، سیاه و طلایی هستند. همسترها که به آنها دهان کیسه نیز گفته می­شود، حیواناتی هستند که تولید مثل راحتی دارند و قادرند تا چند نوبت در سال نیز تولید مثل کنند. همستر در هر زایمان ۵ تا ۹ نوزاد به‌ دنیا می‌آورد. وزن همستر بالغ حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم و طول عمر آن ۲ تا ۵ سال است.

از آنجایی که زاد و ولد این حیوانات زیاد است، در برخی از کشورها از همسترها به عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده می‌کنند. این موجودات دوست داشتنی یکی از بهترین حیوانات خانگی برای انسان‌ها به شمار می‌روند که دارای دم بسیار کوتاه، بدن ریز با موهای ابریشم مانند و جیب دهانی هستند و از آنجایی که این حیوانات به تنها زندگی کردن عادت دارند، از برخی بیماری­ها به دور هستند. در نتیجه نگهداری از آن‌ها کار سختی نیست؛ اما این موجودات نیز مانند دیگر موجودات، دارای عادت­های رفتاری مختص به خود هستند که برای نگهداری از آنها باید با عادات رفتاری همسترها آشنا شد.

 

تغذیه همسترها:

همسترها در روز به 5 تا 10 گرم غذا و مقدار کمی آب نیاز دارند. تنوع غذایی همسترها را علوفه، غلات، دانه و حشرات تشکیل می­دهد. دانه‌های مخلوط آماده برای این موجودات بسیار مناسب است. همچنین غذایی که شامل مواد مختلفی مثل سبزیجات خشک باشد، پایه‌ی خوبی برای رژیم همستر است. حتی می­توان به غذای این حیوانات تکه‌های کوچکی از سبزیجات و میوه‌های تازه به‌عنوان مکمل غذایی افزود.

همانطور که در بالا اشاره کردیم این حیوانات همه غذاهایی که برایشان می­گذارید، نمی­خورند. بلکه برخی از آن‌ها را در لپ­های خود ذخیره می­کنند و با این وجود باز غذا می­خواهند. پس مراقبت از غذایی که در اختیار همسرتان قرار می‌دهید بسیار ضروری است. شما می­توانید در هر زمان مقدار کمی غذا بریزید و اجازه دهید همستر تقریباً ظرف غذای خود را قبل از این‌که دوباره غذا بریزید خالی کند. به خاطر داشته باشید که همستر نیاز کمی به آب دارد و چنانچه در رژیم غذایی او سبزی قرار گیرد دیگر به آب نیازی نیست. آب بیش‌ از اندازه برای حیوان خطر مرگ دارد. مرکبات و سیر و پیاز برای همسترها ممنوع است و حبوبات، بادام، شکلات، فلفل و چیپس از دیگر غذاهای مضر برای همسترها است.

 

غذای همسترها

 

محل نگهداری همستر:

برای این حیوانات دو نوع قفس رایج است. قفس­های سیمی و قفس­های پلاستیکی. علاوه بر این می­توانید این موجودات را در آکواریم نگهداری کنید.

قفس­های سیمی دارای میله­های افقی هستند. این قفس­ها علاوه بر اینکه برای نگهداری این حیوانات مناسب هستند، باعث سرگرمی آنها نیز می­شوند. همسترها می­توانند از این میله­ها بالا و پایین روند و در آن به بازی کردن بپردازند. این قفس­ها نسبت به دیگر قفس­ها نیز از مقاوت بالاتری برخوردارند.

قفس­های پلاستیکی دارای زیبایی بیشتر نسبت به قفس­های سیمی بوده و گران­تر از دیگر قفس­ها هستند. این قفس­ها دارای چندین تونل هستند که همستر می­تواند با آن‌ها سرگرم شود. تهویه‌ی هوا و نظافت در این قفس­ها کمی مشکل است.

محفظه پلاستیکی نگهداری همستر

آکواریوم ارزان­ترین و رایج­ترین نوع خانه برای نگهداری همسترها است و تمیز کردن آن نیز کار آسانی است. به خاطر داشته باشید که در صورت نگهداری از همستر در آکواریوم حتما کف پای حیوان نرمه ‌چوب نجاری بریزید.

 

محل مراقبت از همستر در خانه

 

شرایط نگهداری همستر:

قفس همستر بهتر است دور از جریان مستقیم هوا و در یک دمای ثابت و معتدل (دمای 27- 20 درجه‌ی سانتی‌گراد و رطوبت 60-50 درصد) قرار گیرد. بستر همستر ماده‌ی جاذب رطوبت  مانند پوشال مخصوص، کاه، پوشال کولر، خاک مخصوص همستر و... است. جالب است بندانید اگر پوشال را با دستمال کاغذی در قفس همستر قرار دهید، همستر با دستمال برای خود لانه­ای مخصوص درست می­کند. به خاطر داشته باشید استفاده از روزنامه، پنبه و پارچه پشمی بسیار مضر است.

 

از آنجایی که همسترها عاشق شب هستند، روزها را برای خوابیدن انتخاب کرده و شب­ها فعالیت می­کنند. این موجودات در هنگام خوابیدن خود را ولو می­کنند و اغلب به پشت می­خوابند. خواب آنها بسیار عمیق است. خوابیدن همسترها به گونه­ای است که فکر می­کنید این موجودات بی­جان شده­اند. از این رو در طول روز قفس همستر نباید در جریان مستقیم تابش نور خورشید قرارگیرد و محل زندگیشان در روز باید ساکت باشد. همچنین این حیوانات دوست دارند که قفسشان در مکان بلندی قرار گیرد. قفس همستر باید هفته­ای 2 بار به‌صورت موضعی و 2 هفته یکبار به‌طور کلی تمیز گردد و غذاهای فاسد نشدنی که حیوان انبار کرده است دوباره سرجایش برگردد چون همستر حیوان تمیز و مرتبی است.

همسترها علاقه بسیار زیادی به بازی و تمرین دارند. زیرا متابولیسم آنها بسیار زیاد است. برای این‌که بتوانید این متابولیسم و انرژی را در آن‌ها کاهش دهید، بهتر است در قفس آن‌ها پلاستیک غلتکی قرار دهید یا در قفس آن‌ها یک عدد چرخ‌ و ‌فلک یا سطح شیب‌دار مخصوص یا تونل مخصوص قرار دهید؛ در این حالت مشاهده می­کنید که همسترها چگونه با این وسایل خود را سرگرم کرده و بازی می­کنند.

 

 

دست‌­آموز کردن همستر:

برای دست‌آموز کردن همسترها و برقراری ارتباط با آن‌ها، بهترین زمان هنگام غذا دادن به حیوان است. بهتر است با یک تخمه شروع به این کار کنید. کمی طول می­کشد تا همستر آن را گرفته و بشکند. بعد از آن می­توانید به آرامی دست خود را وارد آکواریوم کرده و پشت گردن همستر را لمس کنید. با انجام دادن این کار، حداقل 3 بار در روز می­توانید با آن‌ها ارتباط برقرار نمایید. به‌خاطر داشته باشید همسترها به بازی کردن علاقه‌ی بسیار زیادی دارند. (بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است)

 

راههای دست‌اموز کردن همستر

 

دیگر عادت همسترها:

همسترها به‌طور کلی دارای 16 عدد دندان هستند. دندان­های همسترها همیشه در حال رشد هستند. در قفس این موجودات یک تکه چوب (چوب درختان بدون صمغ) یا شاخه بریده قرار بگیرد تا همستر با جویدن آن دندان­های خود را کوتاه کند. همچنین شاخه‌های تازه‌ی درختانی مانند بید و درختان میوه که برای آن‌ها از سموم ضد آفت استفاده‌ نشده است و جعبه‌های کوچک مقوایی برای جویدن مناسب هستند.

جالب است بدانید که همسترها کور رنگی دارند و نمی­توانند رنگ­ها را به خوبی تشخیص دهند.

از همستر بیماری خاصی در انتقال به انسان گزارش نشده است و واکسن خاصی نیز برای آن وجود ندارد اما بهتر است هر شش ماه یک مرتبه، داروی ضد انگلی به آن‌ها داده شود. البته درصورتی‌که غذای آن را به‌خوبی بشویید امکان آلودگی به انگل را نداشته و نیاز به داروی انگل هم نخواهد داشت.

همستر موجودی کوچک، کم دردسر، کم هزینه و مناسب برای نگهداری در آپارتمان به شمار می‌آید. نگهداری از همستر مانند سایر حیوانات خانگی باعث شادابی روح و تمدد اعصاب می‌گردد و سرگرمی مناسبی برای کودکان و سالمندان (برای جلوگیری از افسردگی) است .همسترها قابلیت برقراری رابطه با صاحب خود را دارند اما این موجودات در مقایسه با سایر حیوانات خانگی چون سگ­ها با دیدن صاحب خود ابراز شادی نمی­کنند. اما همسترهای بامزه آنقدر خواستنی هستند که می­توان این ابراز احساسات کم را نادیده گرفت. امیدواریم که با خواندن این مقاله ضمن آشنایی با عادات رفتاری همسترها، بتوانید حیوان خانگی مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

۵
از ۵
۲۶ مشارکت کننده

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید